Aktualności Aktualności

Nie zabieraj z lasu!

Maj i czerwiec to okres w roku, kiedy na świat przychodzi potomstwo większości leśnych zwierząt. Nieuciekający przed nami ptak i czy odnaleziona w trawie młoda sarna nie oznacza automatycznie, że potrzebują one naszej pomocy.

Znalezione zwierzę, czy to ptak czy ssak, jeśli nie są ranne, najlepiej pozostawić samemu sobie. W przypadku ptaków, najczęściej za potrzebujące pomocy człowieka uznawane są podloty, czyli młode ptaki tuż po opuszczeniu gniazda. Nie czują one strachu przed człowiekiem, a często też jeszcze słabo latają, stąd może się nam wydawać, że z ptakiem jest coś nie tak. Jednak ptak taki, po opuszczeniu gniazda jest zazwyczaj jeszcze przez jakiś czas pod opieką rodziców, którzy cały czas są w pobliżu. Jedyne co możemy, a nawet powinniśmy zrobić w sytuacji spotkania z podlotem, to, jeśli okolica jest niebezpieczna, na przykład ze względu bytowanie kotów, posadzić go na najbliższej gałęzi.

Często w okresie wiosennym, podczas leśnych spacerów, odnajdywane są także ukryte w trawie młode sarny i zające. I choć wydają się zupełnie bezbronne to ich zostawienie w miejscu odnalezienia to najlepsza możliwa decyzja, oczywiście, o ile nie wyglądają na chore lub ranne. Pozostawanie młodych w ukryciu to element strategii przetrwania tych gatunków. W związku z tym, że poruszają się jeszcze dość nieporadnie, matka oddala się od nich, żeby niepotrzebnie nie przyciągać uwagi drapieżników, wracając tylko na czas karmienia. Młode zazwyczaj dobrze wtapia się otoczenie, a dodatkowo jest bezwonne.

Pamiętaj! Domem dzikich zwierząt jest las!

Infografika - Zasady postepowania ze znalezionym zającem

Infografika - zasady postepowania ze znalezionymi ptakami i sarnami