Aktualności Aktualności

Zimowe dokarmianie ptaków

Śnieg i mrozy w prognozach to sygnał, że warto poważnie pomyśleć o „odkurzeniu” karmnika. Nie należy się jednak zbytnio spieszyć z wykładaniem karmy– dopóki pokrywa śnieżna nie uniemożliwia żerowania ptakom nie potrzebują one naszej pomocy.

Naszą zimową pomoc w postaci dokarmiania powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum. W przypadku bezśnieżnych zim bez ujemnej temperatury (jak na przykład ubiegłoroczna) nie ma podstaw do rozpoczęcia dokarmiania – ptaki doskonale poradzą sobie same. Jeśli jednak już zdecydujemy się zacząć wykładać karmę, należy to robić odpowiedzialnie – w przeciwnym wypadku możemy ptakom bardziej zaszkodzić niż pomóc. Postarajmy się więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach prawidłowego dokarmiania ptaków:

  1. Wykładanie karmy rozpocznij najwcześniej po pierwszych opadach śniegu. W związku z tym, że ptaki łatwo przyzwyczajają się do miejsca zadbaj o to, żeby od tego momentu karma była wykładana konsekwentnie w tym samym miejscu.
  2. Czyść regularnie karmnik z niedojedzonych resztek i odchodów ptasich. W ten sposób zmniejszysz ryzyko rozprzestrzeniania się chorób wśród gości ptasiej stołówki.
  3. Do karmnika wkładaj tylko świeży i naturalny pokarm, bez soli czy przypraw. Do dokarmiania najlepiej wykorzystaj ziarna słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa, płatki owsiane lub drobne kasze. Możesz też zawiesić kawałek niesolonej słoniny lub przekrojone na pół jabłko.
  4. Zadbaj o bezpieczeństwo skrzydlatych gości: karmnik wywieś w miejscu niedostępnym dla kotów czy krogulca – miejsce powinno być osłonięte, ale jednocześnie z łatwą drogą ucieczki. Pamiętaj też o daszku karmnika – w przeciwnym razie wilgotna od opadów karma może szybko spleśnieć i zaszkodzić ptakom.
  5. Dokarmianie zakończ wczesną wiosną, kiedy zdobywanie pokarmu nie jest już utrudnione przez śniegi i mrozy.

Życzymy ciekawych obserwacji przy karmniku!

 

Infografika o dokarmianiu ptaków