Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie pożarowe

Pod pojęciem zagrożenia pożarowego lasu rozumie się istnienie takich warunków, przy których możliwe jest powstanie niekontrolowanego procesu spalania wymagającego zorganizowanej akcji do jego likwidacji.

Lasy Nadleśnictwa Drygały zostały zaliczone do I kategorii zagrożenia pożarowego. Największe natężenie występowania pożarów ma miejsce w okresie wczesnej wiosny wskutek niekontrolowanego wypalania traw na gruntach nieleśnych oraz w sezonie letnim ze względu na wysokie temperatury powietrza i niską wilgotność ścioły leśnej.

Straty powstałe w wyniku pożarów często są niewymierne. W płomieniach giną liczne gatunki fauny i flory łąkowej i leśnej, następuje zubożenie przyrody. Dopiero w okresie jesiennym zagrożenie pożarowe ulega znacznemu zmniejszeniu.  

Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe w poszczególnych porach roku są warunki meteorologiczne takie jak: opady atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, natężenie promieniowania słonecznego, temperatury powietrza i wilgotności powietrza. W sezonie palności codziennie określany jest stopień zagrożenia pożarowego podawany na godzinę 9:00  i 13:00. Obliczany jest on na podstawie pomiaru parametrów pogodowych, których dokonują stacje prognostyczne. Dla terenu Nadleśnictwa Drygały właściwa jest stacja prognostyczna z punktem pomiarowym w Szerokim Borze (nadleśnictwo Pisz) i punktem pomocniczym w Mrozach (Nadleśnictwo Ełk). W całej Polsce wszystkie punkty prognostyczne zostały zautomatyzowane, a wyniki prognozowania są dostępne w Internecie pod adresem www.traxelektronik.pl/pogoda/las.  

O występowaniu zagrożenia pożarowego decydują różne czynniki m.in:

- długość zalegania pokrywy śnieżnej;

- ilość opadów;

- wiek i skład gatunkowy drzewostanów oraz rodzaj pokrywy gleby;

- intensywność zabiegów gospodarczych i sposoby użytkowania drzewostanów;

- sieć dróg komunikacyjnych i nasilenie ruchu na drogach;

- atrakcyjność turystyczna i rozmieszczenie osad ludzkich wśród lasów. 

Na terenie nadleśnictwa zlokalizowany jest czynny poligon wojskowy, na którym prowadzone są regularne ćwiczenia jednostek wojskowych. Funkcjonowanie poligonu stwarza więc ogromne zagrożenie pożarowe dla sąsiadujących z nim lasów. Liczne pożary wybuchają na wrzosowiskach wewnątrz poligonu, lecz są zazwyczaj szybko tłumione siłami własnymi wojska. Lasy wokół pola roboczego poligonu chronione są siecią pasów przeciwpożarowych, utrzymywanych przez komendę poligonu.

Nadleśnictwo Drygały posiada system ochrony przeciwpożarowej złożony m.in. z Punktu Alarmowo – Dyspozycyjnego (PAD) przy biurze nadleśnictwa, gdzie obsługiwany jest system telewizji przemysłowej, dzięki któremu  obserwowany jest teren nadleśnictwa poprzez przekaz radiowy obrazu z wież wyposażonych w kamery telewizyjne (wieża Drygały, wieża Wierzbiny) do PAD-u. Dyżury pełnione są w miesiącach marzec – wrzesień, a w razie utrzymujących się warunków pogodowych stwarzających zagrożenie pożarowe, również dłużej. W okresie wysokiego zagrożenia pożarowego organizowane są także patrole samochodowe, w które zaangażowany jest personel nadleśnictwa. Ponadto personel  Nadleśnictwa w okresie zagrożenia pożarowego pełni dyżury w celu kierowania akcją gaśniczą w przypadku wystąpienia pożaru. Na terenie nadleśnictwa zlokalizowana jest Leśna Baza Lotnicza w miejscowości Rostki, gdzie stacjonuje 1 śmigłowiec patrolowo – gaśniczy pozostający do dyspozycji kierownictwa Lasów Państwowych oraz Komendy Wojewódzkiej PSP. Patrolowanie samolotami terenu kilku nadleśnictw jest niezwykle pomocne w celu dokładnej lokalizacji dostrzeżonego pożaru. Nadleśnictwo zgodnie z obowiązującymi przepisami wyposażone jest w sprzęt do gaszenia pożarów zarówno ręczny jak i mechaniczny. Na terenie nadleśnictwa zlokalizowana jest sieć punktów czerpania wody oraz dojazdów pożarowych, posiadamy też dobrze zorganizowaną łączność bezprzewodową w celu szybkiego reagowania w przypadku wystąpienia pożaru.

Gdy pożar zostanie dostrzeżony przez przypadkowe osoby prosimy o kontakt z PAD Nadleśnictwa pod nr tel. 87 42 40 574 lub tel. Nadleśnictwa 87 42 40 560 lub ogólnopolskim nr tel. alarmowym Straży Pożarnej 998 (kom. 112).


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Międzynarodowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów

Dzień 21 marca Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów, który od 2012 roku obchodzony jest na całym świecie.

Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów podnoszą świadomość społeczeństw o znaczenia lasów dla człowieka. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) organizując ten dzień, zachęca kraje do propagowania idei i działalności związanej z lasami. Tematem Międzynarodowego Dnia Lasów w 2019 roku są „Lasy i Edukacja". Obchody odbywają się pod hasłem „Naucz się kochać lasy".

W bieżącym roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych organizując Międzynarodowy Dzień Lasów podkreśla następujące kwestie:

Zrozumienie lasów i utrzymanie ich w dobrym stanie jest kluczowe dla naszej przyszłości

Lasy pomagają w utrzymaniu powietrza, gleby, wody oraz człowieka w dobrym stanie. Są zasadniczym elementem wielu wyzwań, z którymi się obecnie mierzymy, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, eliminowanie głodu czy realizacja idei zrównoważonego rozwoju społeczności miejskich i wiejskich. Ich rola stanie się z czasem jeszcze większa, populacja ludzka nieustannie bowiem rośnie i do 2030 roku osiągnie 8,5 miliarda.

Nigdy nie jesteś zbyt młody, by zacząć uczyć się o drzewach

Pomaganie najmłodszym w łączeniu się z naturą  sprawia, że młode pokolenia mają większą świadomość korzyści płynących ze zrównoważonego zarządzania drzewami i lasami. Dla niektórych dzieci lasy są bezpośrednim źródłem pokarmu, drewna, a także schronieniem, są częścią ich codziennego życia. Inne dzieci mogą odkrywać lasy w salach lekcyjnych i w szkołach leśnych, spędzając czas na wycieczkach z przewodnikiem do lasów lub parków miejskich, albo mogą się uczyć o drzewach rosnących w ogrodach.

Nowoczesna i tradycyjna wiedza to klucz do zachowania lasów w dobrym stanie

Leśnicy dobrze znają i rozumieją naturę, ale równocześnie poznają najnowocześniejsze technologie, by sprawnie zarządzać naszymi lasami w sposób zrównoważony. Społeczności lokalne mają nieocenione doświadczenie i ogromną wiedzę w zakresie ochrony zasobów leśnych oraz ich zrównoważonego pozyskania. Kobiety wiejskie, na przykład, które zgodnie z tradycją wielu regionów świata zbierają w lesie pożywienie i drewno opałowe, mogą przekazać tę wiedzę i doświadczenie młodszym pokoleniom.

Inwestowanie w edukację leśną może zmienić świat na lepsze

Inwestowanie w edukację leśną na wszystkich poziomach może pomóc naukowcom, politykom, leśnikom i lokalnym społecznościom w zatrzymaniu procesu wylesiania oraz przywracaniu do życia zdegradowanych krajobrazów. W zamian za to zdrowe lasy przyczynią się do osiągnięcia wielu celów zrównoważonego rozwoju, zapewniając na przykład środki do życia najbiedniejszym społecznościom świata oraz pomagając w zachowaniu różnorodności biologicznej.

Leśnicy określili, że na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku jest ponad 2200 atrakcji przyrodniczych, historycznych, kulturowych i turystycznych. Wśród nich są m. in.: zagrody pokazowe zwierząt, ogrody leśne, punkty widokowe, plaże, siłownie pod „chmurką”, miejsca pamięci narodowej i kultu religijnego, cmentarze, ruiny oraz pomniki przyrody.