Wydawca treści
Ochrona lasu
Ochrona lasu była, jest i będzie jedną z ważniejszych dziedzin gospodarki leśnej.
Podstawowym obiektem jej działalności jest ekosystem leśny, co oznacza, że cele ochronne odnoszą się nie tylko do drzewostanu, lecz także do biotopu i całej biocenozy, a więc do wszystkich elementów składowych lasu (IOL, Tom I, Warszawa 2012).
Główne zadania z ochrony lasu w naszym nadleśnictwie to ochrona osłabionych, przerzedzonych drzewostanów „pohuraganowych" przed szkodami od szkodników wtórnych oraz ochrona odnowionych powierzchni przed szkodami od zwierzyny.
Planowanie zabiegów ochronnych w nadleśnictwie odbywa się w oparciu o prognozy opracowane przez Zespół Ochrony Lasu w Olsztynie na podstawie wyników prac prognostycznych prowadzonych przez nadleśnictwo zgodnie z Instrukcją Ochrony Lasu.
I. Ochrona lasu przed szkodami od czynników biotycznych
1. Szkodniki glebowe
Ograniczaniu szkód powodowanych przez pędraki służą działania zmierzające do wzbogacenia naturalnej odporności obszarów upraw i szkółek poprzez ochronę naturalnych wrogów np. ptaków owadożernych i nietoperzy. Decyzje dotyczące postępowania na gruntach narażonych na szkody podejmowane są na podstawie wyników kontroli oraz wytycznych opracowanych przez ZOL.
2. Szkodniki pierwotne
W ostatnich latach na terenie naszych lasów nie stwierdzono gradacyjnego występowania szkodników pierwotnych takich jak brudnica mniszka, strzygonia choinówka, poproch cetyniak, boreczniki czy zawodnica świerkowa. Prognozowanie zagrożenia prowadzone jest poprzez:
- jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny,
- obserwacja lotu i liczenie samic brudnicy mniszki metodą transektu.
Ważnym zadaniem jest ochrona upraw przed ryjkowcami, szczególnie przed szeliniakiem sosnowcem. Ochrona przed tym szkodnikiem prowadzona jest na terenie naszego Nadleśnictwa różnymi metodami:
- mechanicznymi takimi jak okopanie uprawy rowkiem izolacyjnym, wykopanie na uprawie dołków chwytnych, do których dodatkowo wkładane są środki wabiące np. wiązki gałązek sosnowych, krążki odcięte z wałków sosnowych itp.,
- przy pomocy pułapek klasycznych np. wspomniane wyżej wiązki gałązek sosnowych zwane przez leśników wiązkami cetyny wykładane bezpośrednio na powierzchni uprawy,
- chemicznie – w niektórych skrajnych przypadkach, kiedy metody mechaniczne i biologiczne nie dają rezultatu trzeba opryskać uprawę roztworem insektycydu. Należy tutaj dodać, że w Lasach Państwowych środki ochrony roślin stosowane są bardzo ostrożnie a używa się tylko takich, które dopuszczone są do stosowania w danym roku przez Instytut Badawczy Leśnictwa.
3. Szkodniki wtórne
Głównymi gatunkami szkodników wtórnych stanowiącymi zagrożenie w Nadleśnictwie Drygały są: przypłaszczek granatek, korniki (głównie drukarz) i cetyńce. Zwalczanie szkodników wtórnych prowadzone jest przede wszystkim poprzez wyszukiwanie i terminowe usuwanie z lasu drzew zasiedlonych i niszczenie resztek poeksploatacyjnych powstałych przy ich pozyskaniu, odławianie w pułapki feromonowe, terminowe wywożenie z lasu pozyskanego drewna a w przypadku jego przelegiwania – korowanie. W ostatnich latach nie stwierdzono większego zagrożenia od szkodników wtórnych.
W uprawach i młodnikach iglastych pewne zagrożenie stwarza smolik znaczony, ograniczenie jego liczebności polega na terminowym usuwaniu i niszczeniu zasiedlonych drzewek.
Bardzo ważnymi sprzymierzeńcami leśnika w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych owadów są ptaki. W celu poprawy ich warunków bytowania wywieszane są w lasach budki lęgowe, które następnie po okresie lęgowym są corocznie czyszczone, konserwowane. W okresie trudnych warunków zimowych stosujemy również dokarmianie ptaków.
4. Ochrona przed grzybami
Wśród bardzo wielu gatunków grzybów występujących w naszych lasach znajdują się również takie, które stanowią zagrożenie dla rosnących tam drzew. Dotyczy to szczególnie lasu, który powstał w wyniku zalesienia gruntów porolnych gdzie dużym zagrożeniem jest opieńka miodowa oraz korzeniowiec wieloletni. W celu ograniczenia szkód wyrządzanych przez te patogeniczne grzyby stosowane są metody:
- biologiczne polegające na zainfekowaniu pniaków powstałych po wycięciu drzew w ramach zabiegów pielęgnacyjnych preparatem zawierającym grzybnię grzyba Phlebia gigantea, który rozmnażając się nie dopuszcza do rozwoju na tych pniaków grzybów pasożytniczych,
- mechaniczne - wyrywanie i niszczenie porażonych drzewek w uprawach leśnych i młodnikach.
5. Ochrona drzewostanów przed szkodami od zwierzyny
Sprawcami uszkodzeń drzewostanów są: łoś, jeleń, sarna, dzik, zając oraz bóbr. W ostatnich latach w znacznym stopniu wzrosły szkody powodowane przez łosie.
W celu minimalizacji szkód prowadzone jest zabezpieczanie upraw i młodników poprzez:
- grodzenie cennych fragmentów upraw siatką lub przęsłami drewnianymi,
- zabezpieczanie chemiczne repelentami,
- zabezpieczanie mechaniczne (palikowanie, osłonki),
- wykładanie drzew zgryzowych.
Ponadto ograniczanie szkód uzyskuje się poprzez poprawianie warunków bytowych zwierzyny (zakładanie pasów zaporowych i miejsc stałego dokarmiania, zakładanie poletek zgryzowych i żerowych, zagospodarowanie łąk śródleśnych, zakładanie sadów) oraz regulację jej stanu liczbowego zarówno w OHZ jak i na terenie obwodów dzierżawionych przez koła łowieckie.
II. Ochrona lasu przed szkodami abiotycznymi oraz związanymi z działalnością człowieka
Największe szkody od czynników abiotycznych wywoływane są przez silne, huraganowe wiatry. Huragan z dn. 04.07.2002 r. uszkodził drzewostany na obszarze około 7 tys. ha. W ramach uprzątania jego skutków pozyskano 485,6 tys. m3 drewna oraz wycięto 1066,58 ha zrębów sanitarnych, z czego odnowiono 1000,38 ha a 66,20 ha pozostawiono do sukcesji naturalnej. Największe szkody zaewidencjonowano na terenie obecnych 6 leśnictw: Falencin, Ruda, Orzysz, Wierzbiny, Strzelniki, Biała Góra.
Ponadto drzewostany narażone są na szkody od okiści, zakłócenia stosunków wodnych, suszy, wiosennych przymrozków.
Szkody antropogeniczne (pożary, zaśmiecanie lasu) związane są przede wszystkim z lokalizacją na terenie Nadleśnictwa Drygały poligonu wojskowego, penetracją obszarów leśnych przez zbieraczy runa leśnego oraz ruch turystyczny.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Inwentaryzacja zwierzyny w Nadleśnictwie Drygały
Inwentaryzacja zwierzyny w Nadleśnictwie Drygały
Na terenie Nadleśnictwa Drygały w dniach 21-23 lutego leśnicy i myśliwi policzyli zwierzęta. To niemałe organizacyjnie wydarzenie wymaga zaangażowania wielu ludzi.
W inwentaryzacji, która trwała trzy dni łącznie wzięło udział 181 uczestników, obszar objęty inwentaryzacją wyniósł 2790,30 ha.
Po co tak duże zaangażowanie?
Inwentaryzacja zwierzyny odbywa się corocznie. Wyniki, stanowią podstawę do planowania pozyskania niektórych gatunków zwierząt. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pozyskanie zwierzyny opiera się na zatwierdzonych wcześniej wieloletnich łowieckich planach hodowlanych obejmujących okres 10 lat. Szczegółowy plan pozyskania określa natomiast roczny plan łowiecki, ustalony m.in. w oparciu o wynik inwentaryzacji. Dokładnie policzona zwierzyna ma więc ogromne znaczenie dla właściwego gospodarowania populacjami zwierząt.
W jaki sposób policzyliśmy zwierzęta?
Metodą pędzeń próbnych. Polega ona na liczeniu zwierząt pędzonych przez fragment lasu w kierunku obserwatorów, których zadaniem jest rozpoznanie i policzenie zwierzyny. Liczący muszą uważać, aby uniknąć podwójnego policzenia zwierza. Wyniki odnosi się do powierzchni całego nadleśnictwa.