Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Inwentaryzacja zwierzyny w Nadleśnictwie Drygały

Inwentaryzacja zwierzyny w Nadleśnictwie Drygały

Na terenie Nadleśnictwa Drygały w dniach 21-23 lutego leśnicy i myśliwi policzyli zwierzęta. To niemałe organizacyjnie wydarzenie wymaga zaangażowania wielu ludzi.

W inwentaryzacji, która trwała trzy dni łącznie wzięło udział 181 uczestników, obszar objęty inwentaryzacją wyniósł 2790,30 ha.

Po co tak duże zaangażowanie?

Inwentaryzacja zwierzyny odbywa się corocznie. Wyniki, stanowią podstawę do planowania pozyskania niektórych gatunków zwierząt. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pozyskanie zwierzyny opiera się na zatwierdzonych wcześniej wieloletnich łowieckich planach hodowlanych obejmujących okres 10 lat. Szczegółowy plan pozyskania określa natomiast roczny plan łowiecki, ustalony m.in. w oparciu o wynik inwentaryzacji. Dokładnie policzona zwierzyna ma więc ogromne znaczenie dla właściwego gospodarowania populacjami zwierząt.

W jaki sposób policzyliśmy zwierzęta?

Metodą pędzeń próbnych. Polega ona na liczeniu zwierząt pędzonych przez fragment lasu w kierunku obserwatorów, których zadaniem jest rozpoznanie i policzenie zwierzyny. Liczący muszą uważać, aby uniknąć podwójnego policzenia zwierza. Wyniki odnosi się do powierzchni całego nadleśnictwa.