Wydawca treści Wydawca treści

Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Drygały wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1512 hektarów, gdzie miłośnicy nocowania w lesie mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Drygały strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Mapa obszaru "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Drygały

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]

2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

a. w Nadleśnictwie Drygały nie zostały wyznaczone miejsca palenia ognisk. Rozpalenie ogniska jest możliwe, np. na plaży gminnej w miejscowości Guty Rożyńskie

3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://drygaly.bialystok.lasy.gov.pl/zasady-zachowania-sie-w-lesie 

5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu.

a. W terenie zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

6. z czasowymi wyłączeniami /zmianami przebiegu szlaków

a. „….”zostaje czasowo zamknięty. Termin obowiązywania, lokalizacja na mapie.

7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  

a. terminy polowań zbiorowych znaleźć można na stronie gminy Biała Piska oraz gminy Prostki.

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres [drygaly@bialystok.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Andrzej Sas

Specjalista ds. łowiectwa i edukacji leśnej

Tel. 87 424-05-76

e-mail: andrzej.sas@bialystok.lasy.gov.pl

 

Nadleśnictwo Drygały przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie ewaluacyjnej dla użytkowników programu "Zanocuj w lesie". Jej wyniki pomogą nam w rozwijaniu programu w kierunkach zgodnych z zapotrzebowaniem korzystających.

Link do ankiety znajduje się ->>>TUTAJ<<<-

Infografika - program "Zanocuj w lesie" a pilotażMapa obszarów "Zanocuj w lesie" w Polsce