Wydawca treści
Rezerwarty
Rezerwaty przyrody to jedna z obszarowych form ochrony przyrody.
W brzmieniu Ustawy o ochronie przyrody obejmuje obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy, ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi. Przedmiotem ochrony może być całość przyrody na terenie rezerwatu lub szczególne jej składniki: fauna, flora, twory przyrody nieożywionej.
Na terenie Nadleśnictwa Drygały znajduje się jeden rezerwat przyrody „Jezioro Zdedy" o powierzchni 181,64 ha, którego celem ochrony jest zachowanie miejsca zlotowiskowego żurawia i walorów przyrodniczych jeziora Zdedy z dominującą krajobrazowo roślinnością szuwarową. Rezerwat został utworzony Rozporządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Nr 72 z dnia 26 maja 2003r. (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. poz. Nr 1070). Położony jest w północno-wschodniej części Nadleśnictwa otaczając zachodnią linię brzegową Jeziora Zdedy. Północna część rezerwatu ponad Kanałem Kozielskim wpływającym do jeziora znajduje się w granicach czynnego poligonu wojskowego Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz z siedzibą w Bemowie Piskim.
Rezerwat „Jezioro Zdedy" to przede wszystkim kompleks torfowisk znacznej części typu niskiego i łąk. Z leśnych zbiorowisk na uwagę zasługuje ols porzeczkowy. Tereny rezerwatu między innymi ze względu na swą niedostępność to znakomite siedliska bytowania wielu gatunków flory i fauny. W jego granicach i bezpośrednim sąsiedztwie stwierdzono występowanie 90 gatunków ptaków zarówno lęgowych jak i przelotnych. Do najcenniejszych należą: żuraw, zielonka, bąk, cietrzew, derkacz, podróżniczek, srokosz, gąsiorek. W szacie roślinnej z pośród 12 gatunków roślin naczyniowych oraz 4 mchów i porostów objętych ochroną należy wyróżnić stanowiska: kruszczyka błotnego, gnidosza błotnego, kukułkę krwistą i sierpowca błyszczącego. Obszar rezerwatu to także doskonała ostoja łosia i bobra.
Najnowsze aktualności
Rajd Związku Harcerstwa Polskiego
Rajd Związku Harcerstwa Polskiego
W dniu 16 listopada 2013 roku Nadleśnictwo Drygały gościło na swoim terenie uczestników rajdu harcerskiego.
Rajd Związku Harcerstwa Polskiego pod hasłem „Harry Potter i komnata tajemnic" w Nadleśnictwie Drygały
W dniu 16 listopada 2013 roku Nadleśnictwo Drygały gościło na swoim terenie uczestników rajdu harcerskiego: harcerzy, zuchów i instruktorów w tym Komendanta Hufca ZHP Pisz Panią Katarzynę Konopkę – organizatora rajdu. W tym roku rajd odbył się w Zespole Szkół w Drygałch (11 DH „Błękitni" im. Tadeusza Kościuszki z Drygał). Hasłem przewodnim rajdu był „Harry Potter i komnata tajemnic".
W rajdzie wzięły udział następujące drużyny harcerzy i zuchów:
ZHP Chorągiew Warmińsko-Mazurska Hufiec z Pisza im. Janusza Korczaka,
1 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Ex „Bi-Pi" z Białej Piskiej,
11 Drużyna Harcerska Błękitni im. Tadeusza Kościuszki z Drygał,
23 Drużyna Harcerska im. Krzysztofa Kolumba z Bemowa Piskiego,
3 Żeńska Drużyna Harcerska „AMAZONKI" z Pisza,
13 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „ARANEA" z Pisza,
1 Drużyna Harcerska „Dąbrowa " z Orzysza,
6 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Młode Wilki" z Pisza,
1 Drużyna Harcerska „Ignis" z Białej Piskiej,
1 Drużyna Harcerska „Szwoleżerowie" ze Skarżyna,
1 Drużyna Harcerska Dąbrowa" z Orzysza,
Gromada zuchowa „Słoneczne dzieciaki" z Pisza,
Próbna gromada zuchowa ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Pisza,
Próbna drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Pisza,
5 gromada zuchowa „Srebrne Lwiątka" ze Szczuczyna.
Nadleśnictwo Drygały dla uczestników rajdu przygotowało interesujący program zwiedzania izby i ścieżki edukacyjnej. Dla najmłodszych zuchów zorganizowano zabawę w terenie. Starsi harcerze po oprowadzeniu po ścieżce edukacyjnej uczestniczyli w konkursach z nagrodami sprawdzającymi wiedzę z zakresu ojczystej przyrody. Uczestnicy niezwykle starannie słuchali oraz odpowiadali na zadane pytania tym samym wypełniając:
6 Punkt Prawa Harcerskiego:
„ Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać".
Rajd w Nadleśnictwie Drygały zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Drygały
Poniżej zamieszczamy relację fotograficzną z tego wydarzenia autorstwa Pani Anny Niebrzydowskiej.